Życiorys autora
Eric Emmanuel Schmit urodzony 28 marca 1960 roku, to jeden z najpopularniejszych pisarzy dramatycznych i eseistów w swoim kraju- Francji. Co ciekawe, na co dzień mieszka w Brukseli, natomiast z wykształcenia jest filozofem, a więc jego formalne wykształcenie stanowiło swego rodzaju przepustkę do późniejszej kariery w świecie literatury. Swoją pierwszą powieść napisał już w wieku jedenastu lat. W latach nastoletnich uczęszczał do jednej z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni humanistycznych w swoim kraju- École Normale Supérieure, przez co dał innym do zrozumienia, że bardzo poważnie myśli o planach na przyszłość dla siebie i swojej rodziny. To właśnie tam zdobył doktorat z filozofii, oraz uzyskał jeden z najbardziej prestiżowych certyfikatów nauczycielskich.
Pierwsze kroki w świecie literatury i teatru
Na świecie znany jest przede wszystkim jako autor sztuk teatralnych. Na wielkiej scenie teatralnej zadebiutował już w 1991 roku, kiedy to we francuskim teatrze wystawił sztukę Don Juan on Trial, która była wspierana finansowo przez najsłynniejsze na Wyspach Brytyjskich, Royal Shakespeare Academy, w skrócie RSC. Dwa lata później wyprodukował sztukę pod tytułem The Visitor, które przyniosły mu bardzo prestiżowe w tych fachu Moliery dla najlepszego aktora, przedstawienia i odkrycia teatralnego. Sztuka była wystawiana i tłumaczona na całym świecie, począwszy od Europy, przez Azję i Afrykę, skończywszy na Ameryce Północnej i Południowej. Co oczywiste, przyniosło mu to ogromną popularność, nie tylko w swoim kraju.
Po dwóch wielkich sukcesach teatralnych postanowił permanentnie porzucić pracę wykładowcy filozofii na Uniwersytecie Sabaudzkim, aby zostać pisarzem na pełen etat. Na tym polu również odnosił niemałe sukcesy, czego dowodem była sztuka pod anglojęzycznym tytułem Enigma Variatons, która była kolejnym przykładem tego, jak bardzo produktywnym i kreatywnym jest artystą w świecie literatury i teatru. W ciągu zaledwie dziesięciu lat stał się jednym z najchętniej czytanych francuskojęzycznych autorów literackich na świecie. Jego książki tłumaczone są na trzydzieści pięć języków, natomiast sztuki teatralne są wystawiane w ponad czterdziestu krajach całego świata, począwszy od Europy i Azji, skończywszy na krajach afrykańskich oraz Ameryki Północnej i Południowej. Jego książki bazują na sztukach teatralnych o tych samych tytułach. Tak ogromna popularność, sprawia również że jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych ludzi w kręgu światowej literatury.
W październiku 2005 roku wyprodukował książkę pod tytułem: Moje życie z Mozartem, w której autor ukazuje wpływ muzyki Mozarta na wewnętrzny duchowy rozwój, poprzez prowadzenie korespondencji z samym autorem. Listy są rodzajem pamiętnika, otrzymuje również rzeczywiste odpowiedzi od kompozytora, za takie bowiem uznaje nieprzypadkowo usłyszane, fragmenty dzieł Mozarta. Książka obejmuje różne etapy życia, począwszy od dojrzewania, poprzez wzrastanie, ale i oddalenie od twórczości tego wybitnego kompozytora.
Od dwudziestu lat mieszka w Brukseli, a w 2008 roku uzyskał obywatelstwo belgijskie. W 2010 roku otrzymał nagrodę Goncourta za powieść pod tytułem Trucicielka. Na nasz ojczysty język tłumaczyli jego utwory między innymi Hanna Abramowicz, Wawrzyniec Brzezowski, Barbara Grzegorzewska, Gabriel Karski, Jan Maria Kłoczowski, Anna Lisowska, Krystyna Rodowska oraz Ewa Wieleżyńska. Należy podkreślić również to, że jego utwory są bardzo często nawiązaniem do obecnych sytuacji w życiu społecznym.